RAČUNALNIŠKA PISMENOST ZA ODRASLE
Temeljni namen programa je popularizirati in spodbuditi splošno računalniško pismenost med odraslimi, vsem omogočiti, da kar najbolje znajo uporabljati osebni računalnik in da spoznajo prednosti njegove uporabe, ter vsem, ne glede na starost ali doseženo izobrazbo, ponuditi osnovno računalniško usposabljanje, ki bo omogočilo aktivno vlogo v informacijski družbi.
Ciljna skupina so odrasli, ki računalnika še niso uporabljali, in si želijo pridobiti temeljno znanje za delo z njim za potrebe poklicnega dela in vsakdanjega življenja.
Program omogoča pridobitev javno veljavne listine. To listino dobijo udeleženci, ki uspešno opravijo preverjanje znanja. Udeleženci, ki ne opravljajo izpita, dobijo potrdilo o udeležbi v programu. Vsak udeleženec bo prejel tudi gradivo.
POGOJI ZA VPIS
Posebnih pogojev za vpis ni. V program se lahko vključijo vsi odrasli, ki si želijo pridobiti temeljno znanje za delo z računalnikom.
OBSEG SEMINARJA
60 šolskih ur (12 dni po 5 šolskih ur dnevno).
Tečaj je razdeljen na dva dela, in sicer 30 ur predavanj in 29 ur vodenih ali samostojnih vaj. Ena ura je namenjena za izpit, ki traja največ 60 minut, udeleženec pa mora pri vsakem od štirih sklopov doseči vsaj 60 odstotkov, da je izpit uspešen.
OKVIRNA VSEBINA in OBDELANA SNOV
-
TEMELJNA INFORMACIJSKA ZNANJA: Poznavanje računalnika – Delo z računalnikom – Prilagoditev in uporaba namizja – Delo s podatki.
-
IZDELAVA IN OBLIKOVANJE BESEDIL: Osnove urejevalnika besedil – Urejanje dokumentov – Oblikovanje dokumenta – Vstavljanje tabel – Tiskanje datotek.
-
UPORABA INTERNETA: Osnove interneta – Uporaba spletnega brskalnika – Iskanje na spletu.
-
UPORABA ELEKTRONSKE POŠTE: Osnovni pojmi – Osnovna uporaba elektronske pošte – Urejanje elektronske pošte.
Udeleženci po zaključenem usposabljanju:
-
med seboj ločijo posamezne dele računalniških naprav in poznajo njihovo funkcijo,
-
poznajo pomen operacijskega sistema ter nekaj osnovnih nastavitev znotraj njega,
-
razumejo pomen map in datotek v računalništvu ter znajo narediti, spremeniti, prestaviti in pobrisati mape ter datoteke,
-
samostojno napišejo, uredijo, shranijo in natisnejo srednje zahteven dokument (prošnjo, dopis, oglas, življenjepis, poročilo …) z vsebovanimi tabelami in slikami,
-
na spletu znajo poiskati želene informacije, ki jih po potrebi shranijo, natisnejo ali prenesejo v drug program,
-
obvladajo pregledovanje in pošiljanje elektronske pošte, shranjevanje in tiskanje sporočil, pripenjanje datotek k elektronskim sporočilom in njihovo odpiranje.